Ciekawostki o firmie Apple – część I

Ciekawostki o firmie Apple – część I

1 lipca 2021 0 przez admin

Kiedy Steve Wozniak i Steve Jobs spotkali się po raz pierwszy, będąc uczestnikami klubu komputerowego „Homebrew Computer Club”, jeszcze pewnie nie mieli świadomości, że stworzą kultową markę, jedną z najbardziej rozpoznawalnych na świecie. Głownie Steve Jobs był autorem koncepcji stworzeni firmy Apple i jemu zawdzięczamy powstanie tych nowoczesnych oraz designerskich urządzeń. Dziś przygotowaliśmy ciekawostki związane z marką Apple i urządzeniami, które oznaczone są jej logo.

1.  Apple jako pierwsza amerykańską spółka w historii została wyceniona na bilion dolarów .

2. Firma Apple została założona 1 kwietnia 1976 roku przez Stevena Paula Jobsa, Stevena Gary’ego Woźniaka i początkowo Ronalda Geralda Wayne’a, który po dwóch tygodniach sprzedał swoje udziały.

3. Wspólnicy byli zmuszeni do sprzedaży swoich rzeczy, by uzyskać fundusze na  rozpoczęcie działalności. Steve Jobs sprzedał swojego Volkswagena, a Steve Wozniak – kalkulator naukowy Hewlett-Packard.

4. Apple aktualnie zatrudnia ponad 123 tysięcy pracowników na całym świecie.

5. Szacuje się, że pracownicy centrali Apple zarabiają średnio 125 tysięcy dolarów rocznie.

6. Statystyki informują, że w 2012 roku Apple sprzedawało 340 tysięcy iPhone’ów dziennie.

7. Okazuje się, że wyświetlacz Apple iPad jest w rzeczywistości produkowany przez firmę Samsung.

8. W Apple App Store nigdy nie pobrano 60% aplikacji.

9. Apple przez swoje pierwsze 30 lat działalności nosił nazwę Apple Computer. W 9 stycznia 2007 roku firma Apple Inc. zmieniła nazwę na Apple Inc. Usunięto słowo „komputer”, aby odzwierciedlić rozszerzający się rynek elektroniczny oferowanych produktów.

10. Steve Jobs ustalił cenę oryginalnego Apple 1 na 666,66 dolarów, co w rzeczywistości było dwukrotnym kosztem samej produkcji.

11. Apple 1, czyli pierwszy komputer Apple, nie zawierał monitora, klawiatury ani tak naprawdę obudowy.

12. W 2010 roku firma Apple przegoniła nawet Microsoft, jako najcenniejszej firmy technologicznej na świecie, o wartości 222,12 mld USD.

13. W sierpniu 2011 roku Apple prześcignęło Exxon jako najcenniejszą firmę na świecie.

14. Szacuje się, że Apple jest warty więcej niż cały rosyjski rynek akcji.

15. Pierwszym logo Apple było ugryzione jabłko z częściowo kolorowymi paskami. Steve Jobs w 1997 roku zastąpił logo jabłka kolorem białym.

16. Steve Jobs, założyciel firmy Apple, był buddystą.

17. Statystyki donoszą, że w pierwszym kwartale 2014 roku Apple zarobił więcej niż Google, Facebook i Amazon razem wzięte.

18. Zaskoczeniem może okazać się, że Samsung produkował około 30% układów A8, które były dostępne w telefonie iPhone 6.

19. W lipcu 2011 roku saldo gotówki z działalności operacyjnej Apple wyniosło 76,4 mld USD. Co ważne, jest to kwota większa niż rezerwy Skarbu USA, które wynoszą 73,7 mld USD.

20. Siri miał być dla telefonów Android i BlackBerry, jednak Siri Inc. został kupiony przez Apple w kwietniu 2010 roku.

21. Co ciekawe bateria Macbooka Apple może uchronić Cię przed wystrzałem: jest kuloodporna.

22. Apple jako firma zarabia 300 tysięcy dolarów za minutę.

23. W roku 2016 Apple posiadał aż 475 sklepów detalicznych w 17 krajach.

24. Bardzo ciekawy jest fakt, że każda reklama Apple iPhone wyświetla godzinę 9:41 rano, czyli dokładnie taką, kiedy  to Steve Jobs pokazał ten produkt  światu w 2007 roku.

Pierwszą część ciekawostek kończymy niezbyt optymistycznym akcentem, aczkolwiek może stać się on dobrą motywacją. Otóż:

25. Masz większe szanse na przyjęcie na Uniwersytet Harvarda niż na pracę w Apple.

Nie da się ukryć, że marka Apple wzbudza w wielu osobach sporo zainteresowania. Wynika to z całą pewnością z jej fenomenu technologicznego i designerskich produktów. Jednak niewątpliwie spora część użytkowników produktów Apple żywi szczere zainteresowanie osobą Stevea Jobsa. Z całą pewnością możemy go nazwać wizjonerem najwyższych lotów, choć to i tak zdecydowanie za mało do określenia jego osoby. Budzi on wiele kontrowersji, pozostaje tematem rozmów, ale bezsprzecznie stworzył kultowe produkty, które są prawdziwym przedmiotem pożądania przez wielu z nas.