Ciekawostki o firmie Apple – część II

Ciekawostki o firmie Apple – część II

8 lipca 2021 0 przez admin

Wspominaliśmy już o ogromnym budżecie firmy Apple, niesamowitych zyskach, jeszcze większych dochodach i o tym, że dostać tam prace graniczy niemalże z cudem. W drugiej części ciekawostek opowiemy o tym, że Apple może Disneya kupić za gotówkę, powiemy, jaką pensje roczną wypłaca sobie Steve Jobs jako prezes firmy, a także o wielu innych zaskakujących faktach, które z pewnością zapadną Wam dłużej w pamięci. Zapraszamy na drugą część ciekawostek!

1. Nie da się ukryć, że najbardziej cennymi na świecie markami są Apple, Microsoft, Google i Coca-cola.

2. Jednak Apple mogłoby kupić Disneya lub Coca-Colę i zapłacić gotówką.

3. Podobno kiedy Steve Jobs oskarżył Billa Gatesa o kradzież, Gates powiedział: „Myślę, że to bardziej tak, jak my oboje mieliśmy tego bogatego sąsiada o imieniu Xerox i włamałem się do jego domu, aby ukraść telewizor i dowiedziałem się, że już go ukradłeś”.

4. Twórca iPoda po raz pierwszy zaproponował ten pomysł firmie Philips i RealNetworks, ale nie dostrzegli – na swoje nieszczęście – w tym potencjału.

5. Może nie zwróciliście uwagi, ale korzystając z iTunes, użytkownik wyraża zgodę na nieużywanie produktów Apple do tworzenia broni jądrowej.

6. Kiedy Apple zaczął wyznaczać numery swoich pracowników, Steve Jobs był obrażony, że Steve Woźniak otrzymał numer 1, a on otrzymał numer 2. Uważał, więc że powinien być drugi wobec nikogo. By być konsekwentnym, zamiast 2 wybrał sobie numer 0.

7. Rzadki komputer Apple-1, zbudowany jeszcze w garażu Steve’a Jobsa latem 1976 roku, został sprzedany na aukcji w 2014 roku za 905 tysięcy USD.

8. iPhone zawiera w sobie około 0,0012 uncji złota, 0,012 uncji srebra i 0,000012 uncji platyny, które są o wartości odpowiednio 1,52 dolarów, 0,24 dolarów i 0,017 dolarów.

9. Pracownik Apple, Jef Raskin, był odpowiedzialny za nazwanie maszyny imieniem jego ulubionej odmiany jabłek.

10. W 2015 roku wartość Apple Inc. Przekroczyła całą wartość Szwajcarii, Szwecji czy Nigerii.

11. A skoro mowa o pieniądzach, to Apple ma więcej gotówki operacyjnej niż amerykański skarb państwa.

12. Steve Jobs przekazał kiedyś bezpłatnie iPhone-a każdemu pracownikowi Apple. Ale z pewnością nie jest to jedyny powód, dla którego każdy chce tam pracować.

13. Apple.com znajduje się w pierwszej pięćdziesiątce najpopularniejszych witryn internetowych i jest nawet w pierwszej 30 w USA.

14. Palenie w pobliżu komputerów Apple powoduje utratę gwarancji na produkt.

15. Co ciekawe, zaokrąglone rogi prostokątnych urządzeń elektronicznych zostały opatentowane w USA przez Apple.

16. W 2015 roku firma Apple odzyskała 2 204 funty złota z uszkodzonych iPhone’ów. To około 40 milionów dolarów.

17. Steve Jobs wypłacał z konta Apple na stanowisku prezesa tylko 1 USD jako swoją roczną pensję. Jednak jak zakładamy, nie są to jego jedyne pieniądze, z których musi się utrzymać.

18. Z oryginalnych komputerów Apple 1 wyprodukowanych na samym początku, szacuje się, że nadal istnieje ich od 30 do 50.

19. Jak się okazuje w Brazylii Apple nie może sprzedawać swojego iPhone’a, ponieważ inna firma posiada prawa do tej nazwy z 2000 roku. Gradiente, brazylijska firma wydała swój iPhone w 2007 roku, który działa na Andriod OS.

20. Apropo Brazylii, to koszt telefonu iPhone firmy Apple w tym krajui jest prawie dwukrotnie wyższy niż w Stanach Zjednoczonych.

21. W japońskim Apple Store pojawił się fan, który 7 miesięcy wcześniej zaczął czekać w kolejce na iPhone’a 6. Trzeba mu przyznać, że naprawdę ceni te produkty!

22. Współzałożyciel Apple, Ronald Wayne, sprzedał wszystkie swoje udziały, czyli 10%, za 800 dolarów po dwóch tygodniach. Dziś ich wartość wyniosłaby ponad 35 miliardów dolarów.

23. W 1997 roku Bill Gates zainwestował w Apple 150 mln USD, aby uchronić Apple przed grożącym bankructwem.

24. Wszystko, co mówisz do Siri jest wysyłane do Apple, analizowane i przechowywane.Przypomnimy tylko, że Siri to inteligentny asystent osobisty, będący częścią systemów operacyjnych Apple – iOS, watchOS, tvOS, HomePod oraz macOS.

I na koniec znów o pieniądzach. Otóż

25. Wartość samej marki Apple wynosi 118,9 mld USD. Jest to najcenniejsza marka na świecie.